Kam se rod rozšířil

V této sekci se budu zabývat statistikami všech nositelů příjmení Zavoral. Podle dosud poznaných skutečností se příjmení Zavoral objevilo poprvé ve východních Čechách a odtud se začalo rozšiřovat do okolních částí Čech a potom dále do Evropy a Spojených států.

Centrální registr obyvatel [stav k 4.5.2004] uvádí kolik mužských a ženských nositelů příjmení Zavoral v ČR vlastně je. Zárověň uvádí i pořadí jeho "obsazovanosti" v České republice. Vídíte, že je nás asi 572 a to pouze v ČR.

PořadíPříjmeníČetnost
2846ZAVORAL285
3032ZAVORALOVÁ287

Následující tabulka [stav k 4.5.2004] uvádí počty Zavoralů v jednotlivých krajích podle telefonního seznamu. I zde můžeme vidět, že nejvíce stanic je ve východních Čechách. To naznačuje místo největšího výskytu a pravděpodobně i místo vzniku.

Telefonní obvodPočet byt. stanic
Praha15
Jihočeský8
Jihomoravský10
Karlovarský4
Královéhradecký19
Liberecký10
Moravskoslezský3
Olomoucký0
Pardubický32
Plzeňský4
Středočeský9
Ústecký9
Vysočina0
Vysočina0
Zlínský1
Celkem105

Následující graf zobrazuje procentní rozšíření příjmení Zavoral podle jednotlivých krajů (dle telefonního seznamu - stav září 2008):

Mapa rozšíření příjmení Zavoral zhotovená podle telefonního seznamu nám (sice jen orientačně) ukazuje jak je naše příjmení rozšířeno a v kterých oblastech je jeho zvýšená koncentrace. Pokud se podíváme na mapku, je zde patrná vysoká koncentrace v oblastech východních Čech a zejména v oblasti Litomyšle a Poličky. Zde je nejvíce rozšířeno v obcích Lubná, Sebranice, Lezník, Široký Důl, Horní a Dolní Újezd, Polička. Odtud se příjmení začalo rozšiřovat pravděpodobně po celém Pardubicku, Hradecku, Ústeckoorlicku a později v souvislosti s osidlováním Sudet po 2. světové válce do oblastí Teplic, Mostu, Litoměřic a Liberecka.

Pokud chcete vidět mapku ve větší velikosti [155kB] klikněte na obrázek:

Pokusil jsem se zmapovat i telefonní stanice v Evropě a zde jsou zatím nalezené výsledky [zapsáno 19.5.2004]:

Situace na Slovensku:

Primárna oblasťPočet byt. stanic
Bratislava1
Celkem1

Situace v Chorvatsku:

PříjmeníPočet byt. stanic
Zavoral3

Situace v Srbsku:

PříjmeníPočet byt. stanic
Zavoral1

Situace v Rakousku:

PříjmeníPočet byt. stanic
Zavoral2

Situace v Německu:

PříjmeníPočet byt. stanic
Zavoral7

Situace v Polsku:

V současné době žije v Polsku jedenáct členů rodu Zaworalů. Všichni žijí ve městě Mysłowice v Horním Slezsku.


Zavoralové v USA se stihli během těch bezmála 140-ti let co zde žijí, rozšířit prakticky po celých Spojených státech. Největší koncentrace je samozřejmě v místech původního osídlení a to zejména ve státech Minnestota, Severní a Jižní Dakota, Iowa a Illinois. Podle různých informací z internetu (telefonní a vyhledávací služby) jsem vypracoval orientační mapku ukazující rozšíření amerických Zavoralů (modře vyznačeno) v současné době:

Další orientační mapka ukazuje počet rodin Zavoralů v roce 1920. Mapka byla vytvořena na základě výsledků sčítání lidu v roce 1920 v USA.